Porady ogrodnicze

Przygotowujemy rozsadę

Przygotowujemy rozsadeRozsadę warzyw możemy przygotować w domowych warunkach. Wykorzystujemy do tego celu doniczki, kuwety, skrzynki lub pojemniki wielokomórkowe wypełnione substratem torfowym lub ziemią ogrodniczą. Po ugnieceniu i podlaniu podłoża, wysiewamy nasiona i przysypujemy je cienką warstwą piasku lub ziemi. Ponownie zraszamy i przykrywamy folią lub szkłem, odstawiamy pojemnik w ciepłe 15-20st. i widne miejsce. Nasiona większości kwiatów najlepiej wschodzą w temperaturze 20-23st. Natomiast nasiona niektórych warzyw dobrze jest przed wysianiem namoczyć w letniej wodzie, dotyczy to, m.in. ogórków, marchwi, selera i cebuli. Po wzejściu siewek odstawiamy pojemnik w chłodniejsze miejsce.

Jeżeli nie użyliśmy pojemnika wielokomórkowego, to 3-tygodniowe siewki musimy przepikować, aby nie rosły w zagęszczeniu. Wykonuje się to, gdy roślinki wykształcą 1-ą parę liści właściwych.
Terminy wysiewu warzyw:
- na początku marca: brokuł, por, seler, wczesne odmiany sałaty masłowej, kalafiora i kapusty
- w połowie marca: kalarepę
- pod koniec marca: pomidor (od połowy lutego do nasadzeń pod osłonami).
Terminy wysiewu kwiatów:
- w lutym: begonia wiecznie kwitnąca, petunia
- na przełomie lutego i marca: żeniszek, lobelia, werbena, szałwia jednoroczna.
Produkcja rozsad warzyw i kwiatów nie jest jednak taka łatwa w warunkach domowych ze względu na deficyt światła. Często siewki „wyciągają się" i otrzymujemy rozsadę słabej jakości. Zakup gotowej rozsady w terminie późniejszym nie jest tańszy, ale z pewnością pewniejszy.