Porady ogrodnicze

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne zachwycają nas szczególnie w sierpniu i we wrześniu. Przyciągają wzrok ogromną różnorodnością pokrojów, wysokości i kolorów. Wiele z nich pięknie się przebarwia jesienią. Długie i zwiewne kwiatostany traw nadają lekkości nasadzeniom ogrodowym. Falują na wietrze, zwłaszcza posadzone całymi łanami. A wraz z nastaniem porannej rosy lub szadzi zamienią nasz ogród w baśniowy zakątek. Możemy je także sadzić w kompozycji z bylinami, dla których mogą być podporą i tłem.
Z bardzo wysokimi trawami dobrze komponują się dzielżany, nawłocie, astry i sadźce. Z niższymi – rudbekie, jeżówki, rozchodniki, liliowce, pysznogłówki i wrzosy. Sprawdzają się także w warunkach miejskich i chociaż trochę zadziwiają wyrastając między płytami chodnikowymi, dodają takim aranżacjom nowoczesności.

ANGLIA 06.09 654
Stanowią doskonały akcent kolorystyczny, zwłaszcza w zestawieniu z ciemnozielonym bukszpanem lub cisem:
Hakonechloa macra 'Aurea' – Hakonechloa smukła
Roślina pochodząca z Japonii. Dorasta do 25-30 cm Liście jasnożółte, podłużne, lancetowate, wygięte łukowato na zewnątrz, jesienią zmienia kolor na brunatny.
Rośnie kępkowo. Do sadzenia w miejscach półcienistych lub słonecznych.
Trawa ta nie toleruje w zimie nadmiaru wilgoci w glebie. Nadaje się do obwódek lub jako samodzielna roślina.

DSC 1679
W naszym ogrodzie pokazowym doskonale sprawdzają się :

Miscanthus sinensis 'Nippon' - Miskant chiński
Jeden z niższych miskantów, tworzący duże, zwarte kępy osiągający wraz z kwiatostanem wysokość 120-150 cm. Liście bardzo efektowne, równowąskie, długości 70-80 cm. Kwiaty zebrane w wachlarzowate wiechy długości 20-40 cm, zaczerwienione, pojawiają w VIII - IX. Preferuje stanowisko słoneczne, podłoże przepuszczalne, zasobne i wilgotne. Młodsze rośliny należy zabezpieczyć przed przemrożeniem. Polecany do sadzenia na dużych rabatach, w ogrodach nadwodnych i naturalistycznych, pojedynczo lub po 2-3 w grupie. Liczba roślin na 1 m² – 1-3szt.

Festuca glauca - Kostrzewa sina
Zimozielona trawa tworząca zwarte poduszki niebieskozielonych liści, co jest jej dużym walorem. Nie rozrasta się w darnie. Rozsiewa się, jeśli kwiatostany nie zostaną w porę ścięte. Ma szerokie zastosowanie - nadaje się do ogrodu skalnego, do pojemników, do nasadzeń naturalistycznych w miejscach suchych, słonecznych i do zazieleniania dachów. Do sadzenia pojedynczo lub w grupach po 10-20 razem. Liczba roślin na 1 m² - 9szt .

Molinia caerulea 'Variegata' - Trzęślica modra 'Variegata'
- o niej piszemy poniżej

Trawa pampasowa - Cortaderia selloana
Trawa wieloletnia o okazałych srebrzystoróżowych lub białych kwiatostanach, wys. 100-200 cm. Pochodzi z amerykańskich stepów – pamp. Kwitnie IX – X.
Wymaga gleby przepuszczalnej, próchniczej. W okresie letnim należy ją często podlewać i zasilać. Na zimę rośliny (dobrze obsuszone) należy starannie okryć. Słaba mrozoodporność. Zastosowanie do nasadzeń naturalistycznych, pojedynczo lub w grupach w ogrodach i parkach. Liczba roślin na 1m² – 1szt.

DSC 1675
Pięknie się prezentuje jesienią w kompozycji z wrzosami i rozchodnikami:
Molinia caerulea 'Variegata' - Trzęślica modra 'Variegata'
Trawa tworząca gęste kępy. Dorasta do wysokości 60 cm. Liście paskowane, żółtawo-biało-zielone. Kwitnie późno, VIII-X. Wymaga gleby wilgotnej, próchnicznej, ale niezbyt żyznej, o kwaśnym odczynie. Nadaje się do swobodnych nasadzeń, np. w pobliżu wody. Polecana do tworzenia rabat. Do sadzenia w małych grupach po 3-10 razem. Liczba roślin na 1m² – 5szt.

DSC 1698
Oto zestaw traw sprawdzonych w nasadzeniu miejskim:
Pennisetum alopecuroides - Rozplenica japońska
Ozdobna trawa tworząca gęste kępy, wysokości do 100 cm. Liście wąskie, owłosione,
dł. 30-60 cm. Kwiatostany wąskolancetowate, długości do 20 cm, żółtawe, brązowawe lub ciemnopurpurowe, kwitnie od VIII-X. Wymaga ciepłych, osłoniętych przed silnymi wiatrami. Konieczne jest zabezpieczenie przed mrozem na czas zimy. Polecana do tworzenia rabat. Do sadzenia 2-3 w grupie lub pojedynczo. Liczba roślin na 1 m² - 3szt.

Imperata cylindrica 'Red Baron' - Imperata cylindryczna
Trawa rozłogowa, rozrastająca się dość wolno. Osiąga wysokość 40-60 cm. Wyróżnia się atrakcyjną barwą wąskich liści: na początku okresu wegetacji ma czerwone wierzchołki , reszta blaszki pozostaje zielona, by jesienią przybrać kolor purpurowy. Jedwabiście białe kwiaty rzadko się pojawiają. Trawa ta preferuje gleby żyzne, stale wilgotne, ale przepuszczalne, o dobrym drenażu i słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska. Wymaga zabezpieczenia przed mrozem. Polecana do sadzenia na dużych rabatach, na obwódkach, a także do uprawy w ozdobnych pojemnikach.

Calamagrostis x acutiflora 'Overdam' – Trzcinnik ostrokwiatowy
Trawa średniej wielkości rozrastająca się rozłogowo. Cechują ją wąskie zielone liście z białą obwódką i białe kwiatostany, które rozjaśniają nam ogród w sierpniu, wówczas są szczególnie atrakcyjne.

Trawy ozdobne zadowolą się każdą średnio zasobną glebą, nie znoszą stagnacji wody w podłożu zimą i preferują miejsca słoneczne. Raczej nie wymagają nawożenia i są odporne na choroby i szkodniki. Sadzone wiosną wymagają podlewania.
Większość traw nie wymaga zabezpieczenia na zimę, jednak te wrażliwsze, np. miskanty, trawy pampasowe należy sadzić w miejscach osłoniętych, zacisznych. Na zimę związujemy ich liście, okrywamy stroiszem lub słomianymi chochołami.
Trawy ścinamy bardzo wczesną wiosną, zaraz po ustąpieniu zimy. Tniemy nisko na wysokość 3-5 cm nad ziemią. Małe kępy ścinamy sekatorem, zaś duże powierzchnie zwłaszcza starszych nasadzeń - kosą spalinową. Cięcie stosujemy także w wypadku posadzenia nowo zakupionych traw, aby szybciej się przyjęły i zagęściły.